farairannews.ir

درباره فرا ایران

فراایران، وب سایت خبری و تحلیلی است که در حوزههای آی تی، اقتصادی و دانش فعالیت میکند. این وب سایت، اخبار و مقالات روز دنیا را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار میدهد.گفتنی است که استفاده از اخبار این وب سایت تنها با ذکر منبع (فراایران) و نام نویسنده آزاد است. فراایران هیچ مسئولیتی در ارتباط با صحت و سقم اخبار مربوط به شرکت‌ها ندارد.

فیسبوک-اینستاگرام

https://www.facebook.com/ITfarairan

با پیوستن به پیج فراایران در فیسبوک از آخرین اخبار دنیای آی تی در صفحه  فیسبوک خود مطلع شوید.                                                                                           

https://www.instagram.com/farairan_news

صفحه اینستاگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

http://telegram.me/farairan_news

کانال رسمی تلگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

اخبار | امنیت | ربات های تلگرام سارق اطلاعات نیستند

ربات های تلگرام سارق اطلاعات نیستند

فراایران- با محبوب شدن روزافزون برنامه‌های پیام رسان موبایل، توسعه دهندگان مختلفی به این عرصه وارد شده وخدمات متنوعی را ارائه می‌دهند.

در این میان تلگرام شاید یکی از محبوب‌ترین و البته پر امکانات‌ترین این نرم‌افزارها باشد. از جمله برتری‌های تلگرام نسبت به سایر نرم‌افزارهای فعال در این زمینه، امنیت بالای آن است و سازندگان این پیام رسان آلمانی اعتقاد دارند که اپلیکیشن آن‌ها، ده‌ها برابر از واتس‌اپ امن‌تر بوده و با رمزنگاری‌های انجام شده روی پیام‌های ارسالی و دریافتی، حتی خود سازندگان تلگرام نیز قادر به دست‌یابی به پیام‌های کاربران نخواهند بود. یکی دیگر از امکانات جذاب این نرم‌افزار که این روزها کاربران ایرانی این پیام رسان را با چالش مواجه کرده، ربات‌هایی است که این نرم‌افزار در درون خود گنجانده است. ربات‌های تلگرام درواقع دستوراتی هستند که یک سری خدمات را به صورت اتوماتیک برای کاربران به ازای ارسال دستور انجام می‌دهند. حال اینکه شنیده می شود برخی ربات‌ها یا همان بوت های تلگرام قابلیت سرقت اطلاعات کاربران را دارند برداشتی نادرست است. چراکه خود کاربران اطلاعات را در اختیار این ربات‌ها قرار می‌دهند. از معروف ترین این بوت‌ها می توان به بوت استیکر اشاره کرد که به دلیل سوء استفاده از آن در ایران، احتمال مسدود شدن پیام رسان تلگرام برای ایرانیان میرفت که با اعلام توسعه دهنده این اپلیکیشن مبنی بر حذف این قابلیت برای ایران، قاعله ختم بخیر شد. گفتنی است این بوت‌ها همچون ربات کالاگرد که کالاهای مورد نظر را با مشخصات، قیمت و اطلاعات فروشنده به کاربر معرفی می‌کند، به سرور اختصاصی متصل هستند و اطلاعاتی که از آنها می‌خواهید در بانک اطلاعاتی خود جستجو کرده و به شما ارائه می کنند. گفتنی است این ربات ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول آنهایی هستند که همچون ربات کالاگرد اگر در گروهی افزوده شوند قادر به مشاهده مطالب منتشر شده در گروه نیستند و تنها بر اساس دستور مستقیم از سوی کاربران قادر به پاسخ گویی هستند. و دسته دوم همانند یک دوست افزوده شده تمام محتویات انتشار یافته در گروه را مشاهده می‌کنند. با ورود به پروفایل بوت‌ها از طریق کلیک بر روی عکس‌شان می‌توان نوع ربات‌ها را تشخیص داد و اگر از دسته اول بودند و اطلاعات مفیدی در اختیارتان می‌گذاشتند آن‌ها را به گروه خود دعوت کنید. به عنوان مثال برای اضافه کردن بوت کالاگرد  (@Kalagardbot )به گروه می‌توانید وارد پروفایل بوت شده و سپس با انتخاب گزینه Add to group  آن را به گروه مورد نظر اضافه کنید.