farairannews.ir

درباره فرا ایران

فراایران، وب سایت خبری و تحلیلی است که در حوزههای آی تی، اقتصادی و دانش فعالیت میکند. این وب سایت، اخبار و مقالات روز دنیا را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار میدهد.گفتنی است که استفاده از اخبار این وب سایت تنها با ذکر منبع (فراایران) و نام نویسنده آزاد است. فراایران هیچ مسئولیتی در ارتباط با صحت و سقم اخبار مربوط به شرکت‌ها ندارد.

فیسبوک-اینستاگرام

https://www.facebook.com/ITfarairan

با پیوستن به پیج فراایران در فیسبوک از آخرین اخبار دنیای آی تی در صفحه  فیسبوک خود مطلع شوید.                                                                                           

https://www.instagram.com/farairan_news

صفحه اینستاگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

http://telegram.me/farairan_news

کانال رسمی تلگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

اخبار | امنیت | ضرورت تعریف مفاهیم حقوقی یکسان برای جرایم سایبری

ضرورت تعریف مفاهیم حقوقی یکسان برای جرایم سایبری

فراایران- نشست هم‌اندیشی فصل پا‌ییز ۱۳۹۶ انجمن رمز ایران با موضوع «بایدهای قواعد بین‌المللی در حوزه افتا با نگاهی به‌ آینده» ضمن بررسی مفاهیم نوین دنیای سایبری  بر ضرورت وجود کنوانسیون‌های بین‌المللی هم‌سو با منافع همه دنیا تاکید شد.

انجمن رمز ایران در ادامه نشست‌های هم‌اندیشی‌که به‌طور فصلی برگزاری می‌شوند، موضوع «بایدهای قواعد بین‌المللی در حوزه افتا، با نگاهی به آینده» را به‌عنوان مقدمه‌ای برای ورود به بحث و طرح مسائل مرتبط با قواعد بین‌المللی حوزه افتا در نظر گرفته‌است که در نشست آذرماه این انجمن روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در سالن اجتماعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) به آن پرداخته‌‌شد.
در این جلسه سیدعلی موسوی، رئیس اداره معاهدات و حقوق بین‌الملل عمومی وزارت امور خارجه، نقش سازمان ملل متحد در فضای سایبر و روندهای حقوقی را بررسی کرد و ضمن تشریح تفاوت‌های امنیت سایبری و جرایم سایبری در عصر حاضر گفت: این فضا بخشی از زندگی بشر امروز است و ناگزیر باید آن را قاعده‌مند کنیم. سازمان ملل به‌دلیل ماهیت بدون مرز بودن فضای سایبر، نقش موثری در تنظیم چارچوب حقوقی این فضا دارد و با تجربیاتی که در سایر حوزه ها داشته‌است با توجه به منافع ملی دولت‌ها نقش‌آفرینی می‌کند و دولت‌ها را به سمت‌وسوی راه‌حلی ببرد تا در این راه به مدیریت صحیح بپردازند.
مهندس سعید مهدیون، معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، نقش آیکان (ICANN) را در حاکمیت فضای سایبر مورد واکاوی قرار داد و اظهار کرد: آیکان با تسلط بر موارد کلیدی همچون آدرس‌های آی‌پی، پروتکل‌های موجود و دامنه‌ها توانسته‌است مدیریت اینترنت دنیا را تحت سیطره خود قرار دهد و حرف اول و‌آخر را در فضای سایبر بزند. آیکان سه منبع دامنه‌ها، آی‌پی‌ها و پروتکل‌ها و همین‌طور روت‌سرورها را مدیریت می‌کند. اگر در روت یک اسم حذف شود این اسم در سراسر دنیا نابود خواهدشد. تمام بحث‌های اقتصاد دیجیتال، تنوع و سرگرمی و غیره مشروط بر صادر شدن اجازه در روت است. توسعه سیاسی هم در آیکان مدیریت می‌شود و DNSها و تمام عناصر مدیریت فضای مجازی در آن شکل می گیرد. IANA این موضوع را به‌صورت فنی انجام می‌دهد و آیکان این توسعه را مدیریت می‌کند و این موضوع به‌صورت کمک گرفتن از تمام بازیگران صحنه صورت می‌گیرد.
در ادامه این نشست تخصصی باقری‌نیا، رئیس اداره بین‌الملل پلیس فتا، به نمایندگی از طرف سرهنگ حسین رمضانی، معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا، در جلسه حضور یافت و درباره چالش‌های بین‌المللی در حوزه جرایم سایبری به بیان مطالبی پرداخت و گفت: در فضای سایبری مفاهیم مرز سرزمینی مانند آنچه در دنیای واقعی موجود است، نداریم و از همین رو تعریف جرم و مرز و قلمرو یک کشور متفاوت است. بحث ظرفیت‌سازی و رسیدن به استانداردهای منظم در کل کشور برای مفهوم جرم سایبری بسیار ضروری است. دنیای سایبری با چالشی نوظهور به نام وب عمیق مواجه است که امروزه بسیاری از جرایم سایبری در تمام دنیا بر این بستر روی می‌دهد که ردیابی آنها را بسیار پیچیده می‌کند. امروزه بیشتر جرایم سایبری در دنیا با همکاری‌های بین‌المللی، پیگیری و با آنها برخورد می‌شود و ما نیز باید در ایران به سمت گسترش همکاری‌های بین‌المللی برویم.
در بخش دیگری از این رویداد، دکتر عطاالله مقدمی، معاون حقوقی و امور بین‌المللی سایبری سازمان پدافند غیرعامل کشور، جنگ سایبری را از نگاه بین‌الملل بررسی کرد و گفت: بشر در طول تاریخ هرگز دنیای بدون جنگ را تجربه نکرده‌است و همیشه این موضوع به نحوی وجود داشته‌است و تنها ابزار این جنگ در طول دوره‌های مختلف دچار تغییرات شدند و جنگ با سلاح‌های سایبری نوع جدیدی از جنگ محسوب می‌شود. فضای سایبری، فضایی پر از فرصت و تهدید است که عاملان آن نه‌فقط افراد معمولی، بلکه گروه‌های سازمان‌دهی‌شده توسط دولت و قدرت‌های جهانی و ارتش‌های سایبری سراسر جهان را شامل می‌شود. تسلیحات سایبری بسیار پیچیده، منعطف و دیرکشف هستند و همه اینها باعث می‌شود جنگ سایبری به مفهومی جدی در عصر حاضر تبدیل شود که باید در برای آن آمادگی داشت. نبود کنوانسیون‌ها و مراجع حقوقی قابل اتکا و نبود مفاهیم حقوقی واحد در شرایط در معرض جنگ سایبری قرار گرفتن از چالش‌های عمده این عرصه در دنیای امروز است.
پس از آن دکتر نصرالله سلطانی، پژوهشگر حوزه سایبر دانشگاه صنعتی مالک اشتر، ضمن تایید صحبت‌های دیگر سخنرانان این جلسه بر یکه‌تازی آمریکا در مدیریت اینترنت جهان تاکید کرد و گفت: درواقع پشت پرده اصلی مدیریت آیکان، دستان آمریکا قرار دارد و تمامی عناصر موجود در ‌آیکان به نوعی وابسته به آمریکا و از ایادی آن هستند. فضای سایبر از آغاز هم بستر یک جنگ بوده و ریشه آن به سال حدود 1960 بازمی‌گردد که وزارت دفاع آمریکا، فضای سایبری را برای راه انداختن جنگ سرد ایجاد کرد. امروزه نیز معاهده بین‌الملل و کنوانسیونی در این مورد نداریم و هرچه که هست مربوط به هنجارهاست که آن هم تقریبا وجود ندارد و چرایی این هم به دولت آمریکا بازمی‌گردد. تنها راه داشتن فضای سایبری که در آن همگی سهم برابر داشته‌باشند کاستن از قدرت آمریکا در مدیریت یکه‌تازانه این فضاست که باید با مشارکت همه دولت‌های جهان این موضوع شکل بگیرد. به هرحال وضعیت همیشه به این صورت نخواهد‌ماند که آمریکا اجازه تدوین کنواسیون را ندهد و روزی ممکن است معادلات تغییر کنند.
این نشست تخصصی با پاسخگویی سخنرانان جلسه به برخی سوالات و نقدهای حاضران در نشست به کار خود پایان داد. موسوی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات وزارت امور خارجه برای حضور پررنگ ایران در عرصه بین‌الملل سایبری گفت: امیدواریم  تلاش‌های دولت ایران بر حضور گسترده در ایفای نقش فعال در عرصه بین‌الملل در فضای سایبری علی‌رغم تمامی محدودیت‌ها و شرایط ویژه مفید باشد تا ایران نیز بتواند سهمی درخور را در این حوزه از آن خود کند.  همچنین باقری‌نیا به کوشش برای تعامل با سایر کشورها و شرکت‌های بزرگ دنیا که در ایران نیز کاربرانی دارند تاکید کرد و گفت: دو سال پیش در کنفرانسی در کره جنوبی به مدیر توییتر گفتیم که این در واقع، شما نیستید که برای سیاست‌های حفظ حریم خصوصی برای ما محدودیت قائل می‌شوید، بلکه پلیس است که باید در این مورد برای چنین فضاهایی اعمال سیاست کند.  
این نشست با حضور فعالان و کارشناسان حوزه افتا در بخش خصوصی و دولتی و نیز اعضای شورای اجرایی انجمن رمز ازجمله دکتر محمدرضا عارف، رئیس انجمن رمز و مهندس حبیب رستمی، دبیر و قائم‌مقام این انجمن برگزار شد.

دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه جدید

محتواي اين فيلد خصوصي نگهداشته شده و قابل مشاهده توسط عموم نخواهد بود.
  • تگ‌های HTML مجاز: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها به صورت خودکار شکسته می‌شوند.

اطلاعات بیشتر درباره فرمت های ورود اطلاعات

کپچا
این پرسش به منظور تامین امنیت بیشتر در برنامه و شناسایی شما به عنوان یک کاربر انسانی ارائه شده است تا از پر شدن اتوماتیک فرم توسط روبات ها و اسپمرها جلوگیری به عمل آید.
کپچای تصویری
اعداد داخل تصویر را وارد کنید.