farairannews.ir

درباره فرا ایران

فراایران، وب سایت خبری و تحلیلی است که در حوزههای آی تی، اقتصادی و دانش فعالیت میکند. این وب سایت، اخبار و مقالات روز دنیا را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار میدهد.گفتنی است که استفاده از اخبار این وب سایت تنها با ذکر منبع (فراایران) و نام نویسنده آزاد است. فراایران هیچ مسئولیتی در ارتباط با صحت و سقم اخبار مربوط به شرکت‌ها ندارد.

فیسبوک-اینستاگرام

https://www.facebook.com/ITfarairan

با پیوستن به پیج فراایران در فیسبوک از آخرین اخبار دنیای آی تی در صفحه  فیسبوک خود مطلع شوید.                                                                                           

https://www.instagram.com/farairan_news

صفحه اینستاگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

http://telegram.me/farairan_news

کانال رسمی تلگرام فراایران.                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

اخبار | تلفن همراه | اگر قاچاقچی نیستی، پس نمی دانی!

اگر قاچاقچی نیستی، پس نمی دانی!

 

فراایران- کوروش شمس- به رغم تصور طراحان و مجریان طرح شبنم، اجرای این طرح، با اقبال بازار کامپیوتر مواجه نشد و موجی از انتقادات صنفی و کارشناسی را به همراه داشت. انتقاداتی که در نهایت باعث شدند تا مدیر‌عامل شرکت انفورماتیک راهبر که اجرای این طرح را برعهده دارد، از تریبون یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور، برای پاسخ دادن به انتقادات استفاده کند.

اما، پاسخی که خیلی هم به خود طرح و جزییات اجرایی مورد انتقاد آن، ربطی نداشت، وی مخالفان طرح شبنم را به دو گروه کلی تقسیم بندی می‌کند و می‌گوید: "گروه اول کسانی هستند که اطلاع چندانی از بازار فناوری اطلاعات و طرح نظارتی شبنم ندارند و گروه دوم هم، از قشر واردکنندگان غیر رسمی قطعات رایانه‌ای هستند!" به عبارتی؛ وی به آنهایی که با اجرای طرح شبنم مخالف هستند،.می‌گوید: " اگر قاچاقچی نیستی، پس نمی دانی!"

فارغ از آن که طرح شبنم با تمام سروصدایی که به راه انداخته، می‌تواند پاسخگوی نیاز واقعی بازار فناوری  اطلاعات کشور باشد یا خیر، نحوه پاسخگویی مدیر عامل شرکت راهبر که خود به دلیل نحوه واگذاری اجرای طرح شبنم به آن، مورد انتقاد است، جای تامل بسیار دارد.

منتقدان، ایراداتی به طرح وارد کرده‌اند که بخشی از آنها، مورد  تایید مسئولان اجرای طرح است و نشان می‌دهد که این طرح نیز از اشتباه و خطا مستثنی نیست و نمی‌تواند یک طرح تمام و کمال و بی نقص باشد. اما، حتی برخورد محمود اعلایی با این موضوع هم به شیوه‌ای است که گویا با وجود تایید اشکالات طرح باز هم درصدد موجه جلوه دادن مسائل است و در توجیه موضوع می‌گوید: مایکروسافت هم با آن عظمت وقتی نرم افزار ویندوز جدید می دهد، پر از اشکال است و مشکلات آن را هم به تدریج برطرف می کند!....

با این حال از جایی که؛ فقط دیکته نانوشته است که غلط ندارد. به همین دلیل پذیرش برخی کاستی‌ها و ایرادات این طرح برای فرد یا سازمانی که مسئولیت اجرای صحیح و موثر آن را برعهده گرفته، اولین قدم جهت اجرای درست و نیل به اهداف تعریف شده برای طرح شبنم است.

اما، پذیرش اشکالات و نواقص طرح با توجیه مبتنی بر قیاس آن با نرم افزارهای مایکروسافت، یا زدن برچسب " کم اطلاع" و "قاچاقچی"  به مخالفان و منتقدان طرح، نمی‌تواند گام امیدوار کننده‌ای محسوب شود. واقعیت این است که طرح شبنم که از نیمه دوم اردیبهشت امسال در بازار کامپیوتر به اجرا گذاشته شده، با مشکلات متعددی همراه است که عدم همخوانی اندازه برچسب ( هولوگرام) طرح با سایز قطعات کوچک و همچنین واگذاری وظیفه نظارت به خریدارانی که کالاهای ارزان‌تر قاچاقی را ترجیح می‌دهند، تنها مشت نمونه خروار است.

مشکلاتی که ضرورتا باید در محافل کارشناسی بی‌طرف، مورد بحث و بررسی قرار بگیرند تا ابعاد ناپیدای بسیاری از کاستی‌ها و ناسازگاری‌های این طرح شناسایی و برطرف شوند و در این میان، وظیفه یک مدیر واقعی این است که به جای دوشقه کردن طیف منتقدان و مخالفان نظر و دیدگاه خود، به تمهیدات لازم برای رفع اشکالات طرح و اجرای سالم و بی نقص آن بیندیشد.

تجربه نشان داده که اجرای طرح مشابه در بازار گوشی تلفن همراه، با موفقیت همراه نبوده است. این طرح که یک طرح نظارتی با عنوان طرح کدینگ کالا بود، با هدف جلوگیری از قاچاق و انباشت ثروت نامشروع در بازار گوشی تلفن همراه به اجرا گذاشته شد. اما، به دلایلی که شاید هرگز مورد واکاوی و تحلیل قرار نگرفتند، در نهایت به بن بست رسید  و بی‌سروصدا کنار گذاشته شد.

این یکی از مواردی است که منتقدان طرح شبنم بر روی آن انگشت گذاشته‌اند. آنها معتقدند؛ این طرح نیز مشکلات مشابه متعددی با طرحی دارد که در بازار تلفن همراه به اجرا گذاشته شد و برهمین اساس هم براین باورند که طرح شبنم از همان ابتدای کار شکست خورده محسوب می‌شود .

به نظر می‌رسد، لازم است مسئولان این طرح نظارتی که گفته می‌شود برای جلوگیری از قاچاق پنج قلم کالای رایانه‌یی (لپ‌تاپ، مانیتور، پرینتر، تونر و کاتریج ) به اجرا درآمده، باید در ابتدای امر تکلیف چند موضوع اساسی را مشخص کرده و سپس با قدرات تمام به اجرای عملیاتی بپردازند که قرار است ریشه قاچاق کامپیوتر را در بازار ایران بخشکاند.

نخست این که؛ واگذاری وظیفه نظارت بر عملکرد عرضه‌کنندگان کالا، (آن هم با لحاظ کردن این موضوع که مشتری باید به واسطه دوربین تلفن همراه و نرم افزار مخصوصی که لازم است روی گوشی خود نصب کند، این وظیفه را به انجام برساند)، شاید به نوعی یک سیاست  انگیزشی محسوب شود که مردم را تشویق و ترغیب به اصلاح وضعیت بازار می‌کند.

اما همه ما به خوبی می دانیم که بازار ایران، نه تنها از لحاظ ساختاری با هیچ کجای دنیا شباهت ندارد، بلکه خریداران آن هم به طور مشخص به دلیل ارزان تر بودن کالای قاچاق و همچنین نبود فرهنگ مشتری سالاری و مشتری مداری، چندان علاقه‌ای به کالای رسمی نشان نمی‌دهند .

مشتریان بازار کامپیوتر در ایران، به دلیل آن که از دریافت خدمات پس از فروش و گارانتی واقعی محصولات رسمی محروم هستند و خرید کالای قاچاق و یا قانونی هیچ مزیتی برای‌شان ندارد، انگیزه کافی برای حمایت از عرضه محصولات قانونی ندارند و به همین دلیل هم  نمی‌توانند ، گزینه مناسبی برای برخورد با پدیده قاچاق باشند. با این وجود، آیا بازهم سپردن این کار به مردم می‌تواند منطقی و مثمر ثمر باشد؟.....

نکته دیگر این است که آیا، طراحان و سیاست گذاران طرحی با این عظمت، به رغم آن که ( احتمالا ) ساعات زیادی را صرف طراحی و تدوین برنامه‌های مربوط به آن کرده‌اند، فراموش کرده بودند که به تناسب سایز هولوگرام با محصولاتی که قرار است مشمول طرح شوند، فکر کرده و راهی برای آن پیدا کنند؟ ... اگر پاسخ مثبت باشد که بی‌شک همینطور هم خواهد بود، این پرسش مطرح می‌شود که؛ آیا می‌توان به طرحی اعتماد کرد که هنوز هم مشکلات اولیه آن حل نشده و یک تجربه ناموفق مشابه آن را در بازار موبایل پشت سرگذاشته ایم؟...

طرح شبنم، واژه اختصاری طرح شبکه بررسی و نظارت مردمی است که توسط وزارت صنعت، معدن وتجارت و به منظور مبارزه با قاچاق کالای وارداتی و افزایش ثروت نامشروع ایجاد شده و اجرای آن به شرکت خصوصی انفورماتیک راهبر واگذار شده است .